Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 02.03.2012 15:13:08 

stahuj

Burnout

 

Burnout Paradise

Predpokladáme, že viete všetko o Burnoute. Videli ste všetky videá, máte naštudované do detailov všetky obrázky a každú ďalšiu informáciu už len bleskovo prejdete, pretože vám už nič nové nepovie. My sme rovnako uznanlivo pokývali hlavami, keď sa nás pred prezentáciou spýtali, či poznáme Burnout. Zabudli sa však uistiť otázkou: „Ste si tým istý?“ Bola to zámienka. Pokiaľ nevidíte naživo, ako sa pred vami zhmotnila fungujúca idea, ktorá bola označovaná za krok vedľa, zisťujete, že ste doteraz o Burnoute nevedeli absolútne nič.

Obávanou zmenou často vyvolávajúcou dohady o celkovej zábavnosti a schodnosti cesty, akou sa celá séria dielom Paradise uberá, je logickým krokom v evolúcii sérii. Keď som sa pred nejakým rokom zamýšľal nad tým, kam by mohli v Criterione posunúť Burnout, prebehlo mi mysľou, že by to mohli byť buď loopingy a šialené triky prevádzané na trati alebo by to bola kompletná deštrukcia prostredia, kedy by ste si razili v obrovskej rýchlosti aj cez budovy a robili tak nepríjemnosti svojim súperom.

Vitajte v Raji

Vtedy som si neuvedomoval, ako blízko som k pravde. Absolútna voľnosť v prostredí, kdekoľvek, kamkoľvek, akokoľvek rýchlo a to všetko v rámci pravidiel sveta, kde sa jazdí nadpozemskou rýchlosťou. Burnout Paradise je vybudovaný na koncepte otvoreného mesta bez hraníc. Nie ste obmedzený prostredím ani aktivitami. Robíte si, čo chcete, kedy chcete a ako chcete. Nie je to ideálne prirovnanie, ale predstavte si GTA iba s autami. Máte obrovské mesto, cesty, mosty, križovatky, hustú premávku, súperov. Čo s tým spravíte?

V Criterion Games usúdili, že prvý poriadny next-gen Burnout nemôže byť dokola preváraný systém postupného zvyšovania rýchlosti a stúpania v rebríčku kariéry cez predpripravenú sadu súťaží. Criterionom vadilo prehrabávanie sa v menu. Tak ho úplne zrušili. Autorom sa nepáčili loading obrazovky a nemali v láske ani online lobby. Preto ich v hre nenájdete! Chceli vytvoriť jeden obrovský ničím neprerušovaný herný zážitok vyvolávajúci v hráčoch pocit konštantnej rivality.

 
 
 

Konštantná rivalita

Motivačný faktor je vybičovaný do žerava. Keď zrušíte prvý billboard a prerazíte prvý plot a číslo vám oznámi, že máte pred sebou ešte stovku takýchto kúskov, nepôjdete k semaforom spustiť si pretek, ale vybehnete v poschodovej garáži na jej strechu, šliapnete na plyn, naberiete kurz skokanský mostík a potom len sledujete, ako v otočke dopadáte na strechu ďalšej. Odtiaľ si ešte skočíte na križovatku a úplnou náhodou zaparkujete ručnou brzdou medzi dve autá. Hra vás za to odmení a povie, že ešte máte pred sebou desiatky power parkingov.

Nepôjdete k semaforom, ale namierite si to do zadných uličiek a začnete pracovať na dlhých skokoch a iných kúskoch. Paradise City je obrovské. Je tu husté centrum, voľnejšie predmestie, priemyselná zóna, diaľnice, mosty, serpentíny s výhľadom na výškové budovy, kruté stúpania a zradné obracačky v neprehľadných zákrutách. Mesto bolo postavené za jedným účelom – pobaviť a zároveň neustále motivovať k lepším výsledkom. Paradise City je jednoducho obrovská výzva a vy mu budete chcieť kraľovať.

Road Rules

Na uliciach pomenovaných podľa dizajnérov platia Road Rules, čo nie je nič iné len štatistika o najrýchlejšom čase na danom úseku, prípadne informácie o najdlhšom drifte, najdlhšom skoku atď. Road Rules nehrajú v singleplayeri až takú rolu ako v multiplayeri. V Burnout Paradise nenájde nič také ako online lobby, ale iba systém pozvánok. D-padom si počas hrania vyberiete priateľa(ov), pošlete pozvánku do hry a potom len čakáte, či vašu ponuku prijmú, alebo nie. Ak odpovedia, plynule prejdete do online módu, tzv. Free Burnu, kde Road Rules znamenajú všetko. Najlepšie časy, ako aj výkony sa medzi hráčmi zosynchronizujú a vy v The Best Liste vidíte najlepšie výsledky a v rolovacom texte Breaking News aktuálne rekordy.

Bez toho, aby ste prechádzali zdĺhavou precedúrou vyberania trate a áut, okamžite súperíte a to zatiaľ len blbnete v meste! Prekonal váš čas na obľúbenej pasáži niekto z vašich kamarátov? Neskúsite ho prekonať? Niekomu sa podaril krátko po vstupe do online najdlhší drift, v ktorých ste doteraz kraľovali? Neoplatíte mu to? Vieme si veľmi živo predstaviť, ako sa z plánovaného šampionátu stane naháňačka za najdlhším skokom alebo najrýchlejším časom. Mohli sme vidieť, ako sa po privítaní takedownom vybrali autori vyskúšať, kto ďalej doskočí zo strechy budovy. Po odpojení zostávajú najlepšie rekordy (Rule breakery) stále zapísané a tak môžete súperiť s priateľmi aj keď nie sú práve pripojení!

 
 
 

Konzervatívna generácia burnoutu možno bude namietať proti otvorenému systému, ale akonáhle zočí plynulé prechody z offline do online, bude sa na nový prvok, na ktorom je hra postavená, pozerať úplne inak. Na druhej strane Paradise vychádza z tradícií série, čo znamená, že obľúbené herné režimy nájdete aj tu. Stačí sa postaviť na semafor, zmačknúť L2+R2 a už ste v preteku naprieč celým mestom. Ocitli ste sa na chvoste alebo ste zbadali billboard, ktorý ešte nepocítil vašu kapotu? Zastaňte a hra vás sama vykopne z prebiehajúceho závodu. V Paradise má byť celkovo 120 rôznych eventov s výnimkou navrátilca – módu Crash.

Deštrukcia snov

Crash sa v Paradise objaví pod novým názvom – Showtime. Na otázku, koľko bude v hre križovatiek, dostávam jednoduchú odpoveď: "Koľko budeš chcieť." Showtime je niečo ako exhibícia vášho umenia jazdiť a vytvárať búračky, o akých sa vám iba snívalo. Môžete ho aktivovať kedykoľvek, kdekoľvek, aj dvakrát po sebe na frekventovanej diaľnici. Showtime a Crash majú jedno spoločné; vytvoriť čo najväčšiu reťazovku a za kvantá vrakov zhrabnúť čo najviac bodov. Na ďalšie detaily o herných módoch, ako aj o Showtime si budeme musieť počkať. Autori zaryto mlčia.

Burnout bol, je a vždy bude o spektakulárnych búračkách a fenomenálnom deštrukčnom modeli. Na adresu Paradise môžeme len povedať, že úroveň deštrukcie sa ostatní snažia iba napodobiť. Každé auto sa dá zničiť, zošrotovať, očesať o plechy, rozpoliť a nechať explodovať. Pokiaľ stojí na štyroch kolesách, môžete pokračovať v jazde, ale ak prídete o nápravu, na trati sa vám objaví v pôvodnom stave ako z továrne. Deštrukčný model v Paradise počíta s niekoľkými vrstvami farby, deformačnými zónami a pevným šasi celého auta.

Náraz prechádza celou karosériou a podľa rýchlosti ju adekvátne deformuje, stláča, krčí, krúti. Ak to napálite so superšportom v plnej rýchlosti do steny, auto neodskočí, ani sa neodrazí, ale kamera pomaly sleduje, čo sa deje s budúcim vrakom. Najskôr vypadnú čelné okná, vyletí kapota, stena zošrotuje prednú časť a zatlačí motor na miesto vodiča, vidíte, ako energia prechádza celým autom a za efektu odpadávajúcich drobných častí vyfukuje zadné okno. Po spomalovačke sa dívate na malú stlačenú kocku, ktorá ešte pred sekundou bola špičkový športiak.

  

Úsmev, prichádza takedown!

V Burnout Paradise sa síce zmenil koncept, ale nestratil nič zo svojej agresie. Dá sa povedať, že súperenie a rivalitu medzi hráčmi posúva na úplne inú úroveň. Naháňačka za rekordmi a lepšími výsledkami dostala nový motivačný rozmer. Po úspešnom bodíčku a takedownovaní protivníka je odfotený kamerou (EYE pre PS3 a Xbox Live Camera pre Xbox360) výraz vašej, ako aj súperovej tváre. Vidíte ako sa tvári, keď ste ho v poslednej zákrute vyblokovali a on na oplátku vidí vašu radosť z výhry. Mug Shoty rovnako prispejú k budovaniu rivality.

Ohŕňali sme nos nad otvoreným mestom a cestou, ktorou sa vybrali Criterioni. Teraz vieme, že Burnout Paradise bude skutočným rajom s dobre pestovanou agresiou, motiváciou, rivalitou a neuveriteľne mocným online komponentom. Generácia burnoutu dostane zaslúžený takedown, ale až budúci rok.

 
 

Videa

 
 
 
 
hodnotenie čitateľov 79%
(hlasov 118 )

Vaše hodnotenie :

 

Burnout 3: Takedown

 ,

Prílišná realita premietnutá do herného titulu je pre mnohých iritujúcim, nestráviteľným sústom a k takejto hre sa väčšina otáča chrbtom. V arkádach nadávame na zjednodušený fyzikálny model, v simulátoroch na prílišnú realitu, absenciu deštrukčného modelu či nutnosť volantu. Zdá sa nám príliš úzka cesta? Zanadávajme si. Nevieme udržať auto na ceste so zošliapnutým plynom? Zanadávajme si. Čo vôbec hľadáme v racingoch? Realitu, tam kde nie je a jednoduchosť, kde nie je žiadaná? Nezabúda sa na hrateľnosť? Žáner racingov prechádza malou evolúciou, ktorú predstavujú modifikovateľné súčiastky a s nimi spojené vylepšovanie vlastností áut. Súťaže, krásne ženy, nablískané športiaky bez škrabancov. Ak sa pozriete na Burnout 3: Takedown, nenájdete tu krásky, žiadny tuning a nablískané vozidlá sa až veľmi rýchlo menia na pojazdnú kopu šrotu. Tento titul nemôže uspieť! Hneď na začiatok treba poznamenať, že aj keď Burnout 3 patrí do kategórie racing titulov, nie je určený iba pre fanatikov. Úspech tohto titulu tkvie vo vysokej a nákazlivej hrateľnosti a obrovskej porcii zábavy. Celý titul sa riadi refrénom z úvodnej skladby „Sme lenivá generácia.“ a dáva to pocítiť od prvých okamihov. Žijeme dostatočne rýchly život, aby sme udržali krok s najrýchlejšou hrou pod slnkom?

Adrenalínová séria Burnout bola vždy o pretekoch v bežnej premávke na verejných komunikáciách s vynikajúcim deštrukčným modelom a pôsobivým spracovaním. Burnout 3 kráča už po dobre vyšlapanej cestičke a výsledok je z trojice najlepší. Viete si predstaviť jazdu rýchlosťou 300km/h počas ktorej dáte bodíček súperovi, ten skončí vo zvodidlách a vy sa so škodoradostným úsmevom rútite do protiidúceho autobusu? Burnout 3 je o rýchlosti a agresívnom vyraďovaní súperov mimo trať. Ostatné herné mechanizmy zostávajú rovnaké ako pri iných racingoch, teda prísť na bodovanom mieste do cieľa (najlepšie na prvom), nehavarovať (spočiatku budete končiť v okoloidúcich autách častejšie, ako by ste chceli) a dosahovať najlepšie časy.

Chrbticou Burnout 3 je herný mód World Tour, ktorý tvorí 173! pretekov, rozdelených na tri kontinenty (Ázia, Európa a Amerika). Uvedené číslo sa neobmedzuje iba na prechádzanie tratí systémom štart - cieľ, ale tvoria ho ďalšie herné módy. Budete jazdiť na čas, súťažiť s jedným protivníkom (vždy proti silnejšiemu autu), ďalej je tu herný mód Eliminator (posledný prehráva), Grand Prix - séria tratí a každé medailové miesto je odmeňované bodmi, ktoré sa zratúvajú. Tie najzábavnejšie módy sú však Crash a Road Rage. Tu sa vo vás prebudia driemajúci piráti ciest a otestuje sa vaša agresia smerovaná na okoloidúce autá. Kľúčom k dosiahnutiu najlepších výsledkov je efektné vyraďovanie protivníka, plná nádrž burnoutu (nitra), znalosť trate a byť čo najrýchlejší. Ale, čo v prípade, že má protivník pri móde Face Off silnejšie auto? Dajte mu Takedown a zasmejte sa mu v spätnom zrkadle! Narážajte, búrajte a nenechávajte vychladnúť
burnout!

                 
 

Čo je to Takedown? Okrem podtitulu je to vyblokovanie auta, ktoré končí haváriou a hlavne stratou času. Takedowny hrajú významnú rolu pri ktoromkoľvek hernom móde (okrem Crash), nielenže spomaľujú protivníka, ale vám pridávajú body za agresiu a plnia nádrž burnoutu. Čím viac takedownov, tým ste rýchlejší! A tu predsa ide o rýchlosť! Takedown má niekoľko úrovní od štandardného (wall takedown), cez bodíček do auta, autobusu, pick upu, ťahača (car, bus, van, big rig takedown), až po lahôdkové havárie, ktoré sa ukladajú do fotoalbumu (Signature Takedown). Tieto sú pri náhľade trate zaznačené a približne viete, kam treba naviesť protivníka, aby ste dostali jeho fotku do albumu. Takedowny majú rozličné bodovanie a s ich rastúcim počtom stúpa aj horúci teplomer burnoutu. Ak nie je žiaden protivník na blízku, môžete si burnout doplniť kontrolovanými šmykmi, prefrčaním vo vysokej rýchlosti pri okoloidúcich autách alebo skokmi.

Počas Takedownu sa kamera elegantne presúva k protivníkovi a spomalene sleduje jeho koniec pod kolesami áut, v stĺpoch nadzemky alebo mimo trať. Potom sa vracia späť k hráčovi a hra pokračuje ďalej. S Takedownami stúpa adrenalín, pretože neustále zrýchľujete a pomaly strácate prehľad o situácii pred kapotou vášho auta. Nesmiete však zabúdať na jednu vec, že aj protivník vám s radosťou oplatí Takedown (revenge). Nie je nič horšie, ako dostať bodíček pred cieľom a napáliť to v plnej rýchlosti do fasády budovy. Počas vašej havárie však nie ste bezmocní, ale vymrštený vrak je možné dodatočne korigovať a vrátiť ho späť na trať, najlepšie do cesty ďalšieho protivníka a dosiahnuť Aftertouch Takedown. Tento úkon je náročný na orientáciu, pretože pri niektorých krkolomných haváriách neviete, kde je sever. Aftertouch je zadosťučinením a signálom, aby ste prestali mlátiť ovládačom o zem.

Agresia je pri hraní Burnout 3 nevyhnutná, čo korunujú herné módy Road Rage a Crash. Road Rage neberie ohľad na nikoho a úlohou hráča je nazbierať predpísaný počet Takedownov, ste však obmedzený časom. Musíte byť nielen rýchly, ale aj pozorní, auto sa vám ničí pri každom náraze čoraz viacej. Pri tomto hernom móde sú protivníci rovnako rýchly ako vy, takže ich máte vždy pred nosom a s každom akceleráciou zrýchlujú aj oni. Crash je už známym módom z predchádzajúcich dielov, cieľom je vytvoriť čo najväčšiu a s najväčšími škodami dopravnú haváriu na preplnených križovatkách. Po trati sú rozostavené rôzne bonusy znásobujúc vaše výsledné skóre a veľmi dôležitý akcelerátor burnout. Nie je nič krajšie, ako po náročnom dni zasadnúť za volant a vletieť v plnej rýchlosti do križovatky cez mostík, dopadnúť pred kolónu kamiónov, tie vás odtlačia pred crashbreaker, kedy nastáva explózia a vy korekciou havárie navediete vybuchnutý vrak do ďalšieho pruhu, kde už čakajú v zástupe autobusy, aby ste odpálili ďalší crashbreaker. Záverečný účet s prehľadom vrakov je len čerešničkou na torte skazy a chaosu. Obtiažnosť protivníkov postupne stúpa, stávajú sa agresívnejší a rýchlejšími. Časy a finančné čiastky, ktoré musíte dosiahnuť, aby ste uspeli v móde Crash a Face Off sú ťažšie dosiahnuteľnými. Pamätajte, že iba za zlaté medaily je možné odomknúť tie najlepšie autá.

             
 
 

V Burnoute 3 sa boduje absolútne všetko, tým nemáme na mysli konečnú pozíciu pri pretekoch, body pri Grand Prix, ale aj počet Takedownov, počet zlatých medailí (tie sú veľmi dôležité, ak si chcete odomknúť absolútne všetko), agresia jazdy, najrýchlejšie kolo, najvyššia škoda pri móde Crash... S každým jedným bodom, s každým jedným Takedownom ste bližšie k novým súťažiam a rýchlejším autám. Odmenou vám budú špeciálne súťaže, kde sa budete po uliciach a tratiach preháňať na monoposte F1. S riadením tohto monštra budete mať na začiatku problémy, stojí to však za ten nezabudnuteľný zážitok z jazdy, po ktorej sa vám všetko okolo na chvíľu zastaví. Burnout (nitro) je súčasťou každého auta v hre, je to jedno či je to športiak, rodinný van, pick up alebo smetiarske auto. Garáž Burnoutu 3 obsahuje 67 áut v niekoľkých kategóriách. Nájdete tu rodinné autá, jeepy, staré muscle vozy, upravené pretekárske autá, vytunované špeciály, sériovo vyrábané športiaky, ťažkotonážne ťahače a autobus pomenované čudnými názvami (Compact DX, Dominator, Coupe Type I...). Vozový park totižto nie je licencovaný a niet sa čo čudovať, Burnout 3 sa môže pochváliť najlepším deštrukčným modelom bez rozdielu platformy. Výrobcovia automobilov by neradi videli svoj sériovo vyrábaný model rozflákaný do posledného plechu. Autá v jednotlivých kategóriách sa líšia medzi sebou maximálnou rýchlosťou a váhou, ktorá je dôležitá pri vyberaní zákrut vo veľkej rýchlosti. Ťažšie auto je problém vytlačiť mimo trať.

Deštrukčný model má niekoľko úrovní a zatiaľ čo pri rýchlostných súťažiach máte po náraze na ceste opäť nablízkané auto, pri Road Rage je každý náraz podpísaný na deformujúcich sa plechoch a pri Crash móde končí aj malý bodíček hodinami. Autám pukajú, vypadávajú sklá, praskajú koncové svetlá, otvárajú sa dvere, prevaľuje kapota, strecha, odletujú kolesá a ešte krajšie vybuchujú. Havária v Burnoute je ohňostrojom odletujúcich súčiastok, iskier a lietajúcich vrakov kedysi pojazdných áut. Veľmi ťažko sa popisuje pocit, keď vám pri vjazde na most z bočnej cesty znenazdajky vybehne do dráhy autobus a vy sa zabárate do jeho boku. Veľmi ťažko sa popisuje radosť, keď po úmorných 10 minútach dobehnete protivníka a pred záverečnou zákrutou mu dáte Takedown. Agresívnu a veľmi rýchlu jazdu musíte zažiť na vlastnom gamepade. Ručička tachometra sa pri monoposte F1 zastavuje na 320km/h, kedy je obraz značne rozmazaný a máte problémy sa v tej rýchlosti vyhýbať mestskej premávke. Burnout 3 je v porovnaní s konkurenciou namydleným bleskom. Základný model v Burnoute dokáže natrhnúť zadnicu aj McLarenu. Do auta, ktoré má bežnú cestovnú rýchlosť pod 200km/h už nebudete chcieť sadnúť a pri ďalšej povinnej prehliadke vášho auta budete požadovať od servisného technika, aby vám pod volant nainštaloval tlačítko burnout.

World Tour sa jazdí na 12 tratiach, ktoré sú rozdelené pre všetky súťaže. Tie najdlhšie trate určené pre Grand Prix sú ďalej delené a menšie úseky pre herné módy Face Off, Road Rage a Crash. Stavba tratí je prispôsobená veľmi rýchlej jazde, cestu lemujú domy alebo zvodidlá, o ktoré je možné zabrzdiť, nemusíte sa starať o rýchlosť, ktorou vletíte do zákruty. Každá jedna kritická zákruta je zdiaľky identifikovateľná blikajúcimi ukazovateľmi smeru a okoloidúce autá upozorňujú na seba zapnutými svetlami. Každý jeden svetadiel má svoje špecifiká, v USA nájdete široké cesty, v Európe tunely, mestečká a v Ázii rušné centrá a visuté mosty. Na cestách je samozrejme premávka a do hlavného ťahu ústia menšie ulice, z ktorých veľmi často vybiehajú autá. Na trati je obrovské množstvo miest, kde sa môžete elegantne zbaviť protivníka (začiatok tunelu, roh budovy, oddeľujúce zvodidlá v strede cesty...). Prostredie je veľmi bohaté na detaily a ani pri vysokej rýchlosti grafika nestráca nič zo svojej atraktivity. Burnout 3 je postavený na engine vlastnej výroby RenderWare (tento engine využíva obrovský počet hier, napr. séria GTA) s prepracovaným deštrukčným modelom. Autá sú vymodelované do posledného detailu a pri preplnených križovatkách sa pozastavujete nad faktom, ako je možné, že sa to hýbe absolútne plynule. Pri hraní máte neustále rozmazaný obraz a z obrazovky doslova vyletujú iskry a odpadávajúci plech. Jediný nedostatok pri grafike je absencia nočnej doby, jazdí výhradne za svetla (východ slnka, zamračené, poludnie). Rozdiely medzi PS2 a Xbox verziou sú minimálne. Verzia pre Xbox má hladšie textúry s vyšším rozlíšením.

           
 

Burnout 3. Criterion Games nezabudli ani na hru viacerých hráčov a Burnout 3 podporuje nielen splitscreen, ale aj online. Všetky herné módy (Race, Road Rage, Crash) môžete hrať vo dvojici. Nič sa nevyrovná tímovej spolupráci pri rozmetaní áut v križovatkách.

Burnout 3: Takedown je čistou zábavou s okamžitou hrateľnosťou a veľmi vysokou návykovosťou. Z dosahovania zlatých medailí v súťažiach vás nevytrhne ani hlad, ani krik manželky (priateľky). Burnout 3 by sa mal predávať s varovaním, že spôsobuje závislosť!

 

videa

 
 
 
Hodnotenie:
 Plusy:  Mínusy:

Hodnotenie:

- grafika
- množstvo tratí a áut
- agresívny soundtrack
- pocit rýchlosti
- znovuhrateľnosť
- ak nejaký existuje, je zanedbateľný

9.5
čitatelia 8.9
(hlasov 229 )

Vaše hodnotenie :
hodnotenia užívateľov 
 

 

 

 

 

 

TOPlist